Özel Arama

Masal Dünyası: Rasyonel Sayılar ve Derviş Denklem


Dört işlemlerin neşe içinde yapıldığı bir köy varmış, orasını bilir misiniz? Bu köyde toplama, çıkarma, çarpma işlemleri yanlışsız yapılırmış. Hem asayiş berkemal imiş, hem de huzur ve sükunet hakimmiş. Köyün sakinleri olan tam sayıların hepsi işinde ve gücündeymiş. Yaptıkları iş her neyse keyfini çıkarmak için ne gerekirlerse yaparlarmış. Bildikleri bütün ıslıkları çalarlarmış, birbirlerine şakalar yapmasını bilir, çeşitli oyunlar oynayıp dururlarmış.

Tam sayılar köyde böylesine güzel vakit geçiredursun, derviş bir denklem derdine çare bulamadığı için yollara düşmeye karar vermiş. Hemen kalkmış, devesini-suyunu-yemeğini hazırlamış. Az gitmiş, uz gitmiş dere tepe düz gitmiş. Sırasıyla bütün matematik şehirlerini dolaşmaya başlamış. Gittiği her şehirdeki bütün doktorlara başvurmuş başvurmasına ama, yine de derdine bir çare bulamamış. Çözüm kümesinin ne olduğunu söyleyen şimdiye kadar olmamışmış. Derviş Denklem bunlara rağmen doktorlara hayır dualarını eksik etmezmiş. Sadece namaz dualarını değil, içinden gelenlerini de söylemeyi unutmazmış. Böylesine hayır dağıtan, içinden iyilikler geçen bir denklem olduğunu nihayet bir doktor anlamış. Onun derdinin dermanının dört işlem köyünde olabileceğini söylemiş ama, bundan emin değilmiş, sadece içine doğmuşmuş. Köyün sayı doğrusu yolunun üzerinde olduğunu söylemiş ve ellerini kullanarak tarif etmiş. Derviş Denklem de başlamış, kaldığı yerden yürümeye, yorulunca da devesine binmeye.

Derviş Denklem, horozların mesaisine yeni başladığı bir sabah nihayet dört işlem köyüne varmış. Köyün düzenine hayran kalmış. Tam sayıların çalışmalarını yerinde görmüş. Sonra, sayılar bu yabancının kim olduğunu öğrenmek istemişler, çalışmaya ara vermişler. Sonra başlamış Derviş Denklem derdini anlatmaya;

“Kendisinin aslında 2x+1=6 gibi halde olduğunu göstermiş ve şimdiye kadar x sayısının kaç olduğunu bulan olmadığını söylemiş. Çünkü çıkan sonucun tam sayı olmayacağını, bu yüzden de benim gibi denklemlerin çözümsüz olduğunu söylediler.” demiş.

Tam sayılar bunun üzerine aralarında konuşmaya başlamışlar, konuşmaktan yorulmuşlar düşünmeye başlamışlar, sonra yine yorulmuşlar konuşmaya başlamışlar. Nihayet tam sayılar arasından bilge olanı çıkmış ve demiş ki,

“ Arkadaşlar, vatandaşlar, komşular ve diğerleri! Şimdi elimde görmüş olduğunu bu kesirle birbirimize bölünebiliriz. Ancak böylelikle bir çözüm elde edebiliriz.” demiş ve bütün tam sayılardan alkış beklemiş. Ama kimse alkışlamamış. Bunun üzerine bilge tam sayı denklem üzerinde göstermiş. 5 ve 2 sayısını kesir üzerine bırakmış ve ortaya çıkan sayıyı denklemde yerine yazmış. Böylelikle denklem çözüme kavuşmuş olmuş. Bütün tam sayılar birbirleriyle bir araya geldiklerinde rasyonel sayı olabileceklerini anlamışlar. Ve Derviş Denklem ve diğer çözümsüz denklemlere bir çare bulmuş olmuşlar. Bütün sayılar sevinmeye başlamış. Bundan böyle mutlu bir hayat yaşamışlar, hiç kesirlerini kaybetmemişler.

Sadece bu mutluluğu sıfır paylaşmamış. Çünkü o bu işlemleri sevmemiş. Ve ömrü boyunca kesir sayı oluşturma işlemlerine yanaşmamış.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

2 elemanlı yorum kümesi: on "Masal Dünyası: Rasyonel Sayılar ve Derviş Denklem"

luciferyni dedi ki...

sıfırı yakından tanırım masal kısmı burcyni hanımın..

sıfır mutluluğu paylaşamayacakh kadar yalnız ve kıskanç bi arkadaş..kendisini sevmem..yanına birisi gelince anlam ifade etsin yeter bilirim:)

burcyni dedi ki...

bahar geldiğine göre rüzgar esmeli..masallar ölmediğine göre:)

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.