Özel Arama

Haber: 'Matematik Eğitimi' nde Ezberci miyiz?


Geometri camiasının toplandığı 'bu yıl geometri için ne yaptık' zirvesinde yine tartışma çıktı.

Üçgen ezberci sisteme karşı olduklarını her fırsatta dile getirirken, Paralelkenar buna karşı çıktı, en büyük tartışma da bu iki geometrik şekil arasında yaşandı.

Üçgen, geometride sürekli aynı yöntemlerle ispat yapılmasının ve bunların ezberlenmesinin saçma olduğunu bulduğu her fırsatta yineledi, her mantıklı ispata kapılarının açık olduğunu da ekledi. Paralelkenar ise mevcut ispatlardan memnun olduklarını ve başka başka bakış açılarına hiç mi hiç ihtiyaçları olmadığını söyledi. Üstelik matematik bilgisini ölçmek isteyen öğretmenlere bu durumun zorluk çıkartacağını da ekledi.

Bu sözleri üzerine yerinden fırlayan Üçgen'in "Herkesi kendiniz gibi tembel mi sanıyorsunuz? Öğretmenler elbette bu farklı bakış açılarını da yorumlayacaklardır!" şeklindeki sözleri ortamın iyice ısınmasına sebep oldu.

Diğer geometrik şekiller her toplantıda olduğu gibi "aman aramızda yine tartışma çıkmasın" korkusundan seslerini çıkartamadılar. Kare'nin ise toplantı boyunca uyuduğu gözlerden kaçmadı.

Ezber konusunun çözümü ya da çözümsüzlüğü ise yine başka bir toplantıya kaldı. Bu süreç içinde geometrik şekillere yine bilindik ispatların geçerli olacağı bildirildi.

(fea)

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

0 elemanlı yorum kümesi: on "Haber: 'Matematik Eğitimi' nde Ezberci miyiz?"

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.