Özel Arama

Heykel Sanatı İçinde Kullanılan Geometri

Yılmaz Zenger, bir matematikçi değil, bilemediniz. Kendisinin çok yönlü bir sanatçı ve hatta tasarımcı olduğu doğru. Bir de içindeki geometri sevgisini kaybetmemiş bir insan ve geometriyi heykel sanatı ile ilgili çalışmalarında kullanmış.

Süreklilik adlı sergisi'nde yer alan eserleri için videoda anlatılan Mobius Şeridi düşüncesini kullanıyor.

"Birinin bitip diğerinin başladığı yerde, bitenin sonlanmış biçimi ile başlayanın canlı kırmızı dinamik yapısı birbiriyle tam örtüşüyorlar, fakat yönleri farklılaşarak. Böylece birbirinin içine geçmiş 6 katman, 6 ayrı kültür, 6 ayrı yaşanası olay veya dönüşüm, bir tasarımın veya bir üretimin 6 aşaması, 6 kırılma noktası yaşayan bir süreç dile geliyor..." (Cumhuriyet Bilim Teknoloji Eki, 12 Ekim 2007)

Bütün bunları gördükçe etrafımdaki nesnelerin başladığı yere dönmesini ve kendini tekrar etmesini diliyorum. Hatta sirklerde karşımıza çıkan, esnek vücutlu plastik insanların bayramlarda bir araya geldiğini düşünüp,
mutlu bile oluyorum.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

1 elemanlı yorum kümesi: on "Heykel Sanatı İçinde Kullanılan Geometri"

sonRa dedi ki...

bu başlıkla blogun yazılarına aşina olmayı sürdürüyorum.iyi bir konunun mutlak olmayan değerlerle birleşmesinin cazibesi olsa gerek.
sanatın sürekliliğini tanımlama yada sonsuzluk yapılarının sanata eklemlenmesi; ayrılmanın süreksizliği yada imkansızlığını geometrik açılımlarla arama serüveni sanat tarihinde imajlarla karşımıza çıkmakta.bizden biri büyük usta ilhan komanın geometri temelli heykellerini anmadan edemeyeceğim.paylaşım için tebrikler

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.