Özel Arama

Küresel ısınmaya karşı bisiklet beslemek

Komik Haberler Servisi- Birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemlerde gün boyu çalışan bir x sayısı, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanacağını duyurdu. Biz de koşup, bu garip kararın nedenlerini araştırdık. Aklımızda küresel ısınma nedir sorusu, gönlümüzde petrol fiyatlarındaki artış vardı. Bir ara, ferrasini satıp bisiklet almaya karar veren bir karakteri aklımıza getirdik ama, sonra vazgeçtik. Bu arada, bisikletli tema projesi bile var şu sıralar.

[resim: janeys]

Denklemlerde yaşanabilecek bir karmaşaya son vermek için yapılması gereken tek bir yol vardır: Bilinenlerle bilinmeyenleri bir arada toplamak. Yani işte, eşitliğin bir tarafı ile diğer tarafı akla kara gibi, Erdoğan ile Baykal gibi birbirinden ayrı olmak zorunda!

Böyle alışıldık bir durumun gerçekleşmesi için, elbetteki ulaşımın sağlanması gerekiyor. Matematikteki gidiş-geliş müdürlüğünün metro ve demiryollarına verdiği önem, seçim kampanyalarına verilen önem kadar olmadığı için, x sayıları çaresiz özel araçlarını tercih ediyorlar. Haliyle, yaşanan trafik ve karbondioksit salınımı ile ilgili haberler yapmaktan bıkıp usanıyoruz.

İşte bizi bu karamsarlıktan kurtaracak yeniliğin sahibi küçük bir x sayısının düşüncesi. Kendisiyle görüşme yapmak için özel aracımızla gitmeye cesaret edemedik doğrusu. Bu yüzden kameramızı bir kamyonete yükledik, biz de bisikletlerimize atlayıp gittik. Neyse ki, yolda bizi sıkıştırmaya çalışan zavallı ve bencil kimselerden yoktu. Sağ salim vardığımıza pek sevindik.

Derin matematiğin adamı X sayısı, bulduğu fikri anlatırken, iki tekeri keşfetmiş gibi davranıyordu. Bir ilke imza attığından, heredot’tan bile güzel bir tarih yazdığından bahsedip durdu. Doğa dostu olduğunu herkeslere göstermek için ağaçların yanında poz vermeye başladı.

Konuşma sırasında, sokaklarda serseri gibi dolaşan bisikletler üzerinde ufak oynamalar yapılabileceğinden bahsetti.


“Bildiğimiz bisikletin üzerinde biraz hayal gücümüzü biraz da teknolojiyi kullanarak ilgi çekici örnekler sunabiliriz. Uzatılmış bisiklet (recumbent bicycle) kavramını denklem çalışanlarına anlatmayı düşünüyorum. Özellikle engelli ve yaşlı çalışanlar da bu yeni tasarım sayesinde hayata karışabilecek. Bir kere aşırı güvenli bir sürüş sağlıyor. Sonra işte, enerji kazançları ve düşük hız gibi marifetleri de yok değil hani. Sanırım, bu yaklaşım petrol ile beslenmeyen, çevreci bir duruşu olan, gürültü kirliliği yaratmayan ve denklem içerisinde ulaşım aracı olarak kısa bir zaman içinde kendisini sergileyecek."Çevre dostu motosikletlerin onu korkutup korkutmadığını X’e sormak isterdik ama işte, bir türlü fırsatını bulamadık. O belli ki, bisikletlerin büyüsüne kapılmıştı.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

0 elemanlı yorum kümesi: on "Küresel ısınmaya karşı bisiklet beslemek"

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.