Özel Arama

Bilim İnsanlarinin Çocukluğu-1: Gauss

Çocukların yaratıcı fikir geliştirmek konusunda pek başarılı oldukları hep söylenir. Konu matematik olsa bile, ellerinden gelini yapmaya devam ederler. Bilim insanlarının hayat hikayelerine çocukken başlarsak pek güzel öyküler yakalamak mümkün. İşte bunlardan birisi: Güvercin Yuvası İlkesi:


Ünlü Matematikçi Gauss, birgün babasıyla ormanda gezerken şöyle bir soru sorar:" Bu ormanda yaprak sayısı aynı olan iki ağacın olması için koşul söyleyebilir misin?" Baba bu ilginç soru karşısında düşünmeye başlarken küçük Gauss sorunun yanıtını kendi verir: "Eğer ormandaki yapraklı ağaç sayısı bu ormanın en çok yaprağı olan ağacın yaprak sayısından daha fazlaysa en az iki ağacın yaprak sayıları aynıdır. "Bu hikaye Newton'un "elma hikayesi" gibi bir efsane olabilir ama küçük Gauss'un karmaşık görünen yanıtının basit bir açıklaması vardır.

Güvercin beslediğinizi düşünün. Bunlar da yuvalarına girmiş olsunlar. Eğer güvercin sayısı, yuva sayısından fazlaysa mesela dört yuva ve beş güvercin varsa en az bir yuvada birden fazla güvercin olacaktır. Bu sebeple bu ilkeye güvercin yuvası ilkesi adı verilmiştir. [vs]

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

1 elemanlı yorum kümesi: on "Bilim İnsanlarinin Çocukluğu-1: Gauss"

ONALTIKIRKALTI dedi ki...

çok güzel ya.. beğendim ben bunu... devam devam...

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.