Özel Arama

ilginç hediyeler pi'li

İlginç hediyeler, Dünya Pi Günü için düşünülmüş. Pek çok kimsenin hafızalarında yer etmiş bu büyüleyici matematik sabiti için neler düşünülmüş neler!

Pi sayısı öyle sevilmeyecek biri değildir. şaşırmaya pek alışık olmayan, hep mantığının sesini dinleyen sıkıcı matematikçileri bile heyecanlandırır çünkü, pi sonsuzdur. en az uzay kadar.

Duvar Saati: Pi sayısının her anımızda aklımıza gelsin istermişiz. Üstelik gözümüzün önünden ayrılmasın diye onu tutup duvara asarmışız. İşte yandaki gibi bir saatin üzerinde sayıların yerini pi almış. Bir tane kalem pille çalışırmış. Evimizin ve ofimizin dekoruna pek uygunmuş. Plastik siyah bir çember etrafına sarılmış. Çemberin çevresini çabucak hesaplamaya girişilmeyecekmiş. Falan filan.


Rozet: Yakamıza takıp eşe dosta arz-ı endam etme fırsatını bizlere sunuyorlarmış. Kıyafetlerimize pek uygunmuş. Bunu yakamıza takıp çember alanların üzerinde atlayıp zıplarmışız.
Kupa: Pi'li haliyle tutulması pek kolaymış. İçilen kahvelerin tadı üçü nokta on dördü bir aradaymış, üstüne içilen çayların tadı dört dörtlük değil 3,14'lükmüş. Bulaşık makineleriyle dostmuş.

Dost başa, düşman pi'ye baksın diye düşünülmüş bir pi ayakkabı çalışması. Düşmanlarımızın birer matematik tutkunu oldukları kimin aklına gelebilirdi! Hatta güzel güzel adımlarla ilerliyor, converse gençliğinden sonra yeni bir akım vaat ediyor. Bir de tabi, çember ve daire sorularını ayak üstü çözmek isteyenlere için ideal!


Pi tabağı ile çember şeklinde olan pastalar servis edilebilir. Çokta anlamlı olur.


Sonsuzluğu hatırlatan pi'nin yanında bunlar pek ilginç sayılmaz :)


Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

3 elemanlı yorum kümesi: on "ilginç hediyeler pi'li"

Pınar dedi ki...

Saati çok beğendim.. :)

Pino dedi ki...

Tek kelime ile harika:)

CoRai dedi ki...

Kesinlikle saat diyorum... ;)

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.