Özel Arama

İlkbaharda Çiçek Açan Matematik

Kışı bırakıp ilkbahara "merhaba!" diyen çiçekler var. Bazıları bu canlılıkla kalkıp günlük bile yazıyor. Yazılanlara bakılırsa, kırlarda uçuşan aylak kelebekler, çiçeklerde gezinen arılar ve matematik kurallarına uyan bitkiler kadar bu mevsimde doğayla mutlu olunabilir.

Baharda açan bütün çiçekler adına konuşuyordum. İşi gücü, börtü böceği bırakıp herkes toplanıyor. Güneşi bile kendi hallerine bırakıyorlar, selam bile vermiyorlar. Kızmasın diye söze güneşle başlıyorum. Herkes aydınlanmaya başlıyor. Kışı bitiren güneş olduğuna göre, benim yaptığım konuşma da onun sayesinde aydınlanıyor. Bu aydınlık içinde nutuk attım hep. Konuşma molalarında birbirimize öylece gülümseyip durduk.
18:10


Ayçiçeği ya da Günebakan (Helianthus annuus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisidir.
Ansiklopedilerin bizleri bu şekilde tanımlamasından artık bıktık. Bizler duygularımızla varız. Birleri çıkıp ayçiçeğinin anlamını söylesin. Parmağını kaldırmasa bile ona söz veririm, o da bana şu konuda söz verir. Bir daha sözlüklere ansiklopedilerle açıklamak yok. Mesela birileri ayçiçek armağan ettiği zaman, "Sana tapıyorum!" demesine gerek yok. Çünkü ayçiçeğinin anlamı bu. Durun ayçiçeğinin bir de matematiksel anlamı var:


Eğer şekildeki resimdeki modelde, saat yönünde olan ve saat yönünün tersinde olan sarmalları sayarsanız, Fibonacci serisindeki 21 ve 34 sayılarını elde edersiniz ki bu sayıların oranı “Altın Oran”dır.
06:21

Çiçeklerin simetrik şekilleri için öyle sabit kurallarla uğraşılmasaydı. Ölçülerle birlikte cetveller ve onların üzerindeki sayılar kullanılmasaydı. Her gün “Çiçek olmayı hak ediyor muyum, acaba?” sorusu bizi bulmazdı. Keşke mi demeliyim?
18:30


Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

0 elemanlı yorum kümesi: on "İlkbaharda Çiçek Açan Matematik"

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.