Özel Arama

Noktalar ile Resim Çiz!


Kağıdın üzerine yalnızca noktalar koyarak çok güzel resimler yapabileceğimizi şimdiye kadar kim bilebilirdi? Ressam Georges Seurat bunu hep yapmış. Kesin geometride karşımıza çıkan noktalar sayesindedir. Noktacılık resim sanatı sahi hangi düzlemdedir?

Seurat Paris doğumlu. Evet geometri dersini seviyor mu, sevmiyor mu bilmiyoruz. Olsun. Resim dersleri belli ki ona yetiyormuş. Ünlü bir heykeltraştan özel ders bile almış durmuş. Hayır durmamış, tek tek müzeleri dolaşmış. Eserleri incelemiş hep.

Seurat'ın resimlerinde değişik renkli noktalara yer açmış. Yan yana dizilmiş noktaları farklı farklı renklerde boyuyormuş. Böylece bu rengin karışımlarıyla oluşan rengi ortaya koyuyormuş. Mesela, sarı renk için öyle yeşil ve kırmızıyı palet üzerinde karıştırmakla uğraşmıyormuş. Doğrudan doğruya tablo üzerine kırmızı ve yeşil renk noktaları ekliyormuş. Etkileyiciymiş. Böyle olunca görecilik kanunu hatırlanıyormuş. Sergi sırasında sanatseverler kendilerince başka renkler görüyorlarmış. Bütün noktalar kardeş gibi hep yan yana, a milli futbol takımı gibi hep omuz omuzaymış.

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

1 elemanlı yorum kümesi: on "Noktalar ile Resim Çiz!"

Geyik Mühendisi dedi ki...

sevdim bunu :)

Yorum Gönder

Yorumlarında isimler veya takma isimler mutlaka yer alsın. Türk diline aykırı olmasın. Şöyle olsun, böyle olsun.